بهترین تخت خواب چه ویژگیهایی دارد!!

اگر به زیبایی اتاق‌خواب و سلامت خواب خود اهمیت می دهید مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید واقع شود.

تخت خواب بزرگ‌ترین بخش از دکوراسیون اتاق‌خواب و عامل موثری در کیفیت خواب افراد است. بسیاری، ساعات آرامش و خواب را بهترین اوقات شبانه‌روز می‌دانند. برای چنین کسانی بی‌شک وجود یک تخت خواب زیبا و راحت می‌تواند به‌منزله ایستگاهی برای جذب آرامش و سلامتی محسوب شود. اما این تمام ماجرا نیست! ساختار تختخواب، ابعاد، جنس و هر مقوله‌ای که خواب و تخت خواب به‌نوعی در آن دخیل باشد مستقیما با سلامتی انسان در ارتباط است.

در ین نوشتار بیشتر در مورد انواع تخت خواب و تاثیر آن بر زندگی افراد می‌خوانیم. با ما همراه باشید.

چگونه راحت بخوابیم… و تندرست برخیزیم؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که درباره سلامت خواب به آن اشاره می‌شود عمق خواب و تاثیر آن بر سلامت جسمی و روانی افراد است. از آزمایش‌های بالینی چنین برمی‌آید که خواب عمیق و آرام ضمن رفع خستگی جسمی فرد را از لحاظ روانی و ذهنی نیز شارژ کرده و به‌منزله یک تجدید قوای تمام عیار برای بدن عمل می‌کند. حتی حواس ۵ یا به‌عبارتی ۶ گانه نیز تحت‌تاثیر یک استراحت طولانی و خواب عمیق بهتر عمل می‌کنند. چنین شرایطی نه‌تنها در زندگی روزمره افراد موثراست، بلکه شرایط اجتماعی آنها را نیز دستخوش تغییرات زیادی می‌کند. تنزل بازده کاری، خطرات ناشی از نداشتن تمرکز در زمان انجام مشاغل پرخطر، اُفت تحصیلی و کاهش درجه بهره‌وری از استعدادهای درسی و موارد فراوان دیگر از این قبیل همه به‌نوعی با مشکلات خواب و اختلالات بد‌خوابی در ارتباطند.

اما این که چگونه می‌توان خوابی راحت و به‌دنبال آن روزی پرثمر داشت موردی است که بررسی آن نه در یک مطلب کوتاه که حتی در چندین مقاله بلند نیز نمی‌گنجد. از این همه امروز به بررسی شرایط یک تخت خواب ایده‌آل به‌عنوان پیش‌نیاز خوابی راحت و عمیق خواهیم پرداخت.

بهترین تخت خواب دنیا چه مشخصاتی دارد؟

از مقوله عادت که بگذریم گفتن اینکه هر کس در تخت خواب خودش راحت‌تر است تعارفی بیش نیست! قبول اینکه بسیاری از تخت خواب‌ها نه راحتند و نه سالم، نکته‌ای است که باور آن آغاز بررسی شرایط یک تخت خواب راحت و استاندارد محسوب می‌شود. ابتدا باید این واقعیت را پذیرفت که بسیاری از تخت خواب‌ها برخلاف ظاهر زیبا و قیمت بالایی که می‌توانند داشته باشند، لزوما راحت و سالم نیستند. وقتی از ناسالم بودن تخت خواب یا بستر صحبت به‌میان می‌آید منظور دقیقا نداشتن شرایط لازم برای حفظ سلامتی فرد کاربر حین و پس از استفاده از آن است. اما یک تخت خواب سالم چه مشخصاتی دارد؟

تخت خواب باید به اندازه کافی بزرگ باشد:

هیچ چیز مثل یک تخت خواب کوچک و نامناسب نمی‌تواند خواب را به چشم شما حرام کند. ترس از سقوط با اولین غلتیدن بر روی تخت‌های کوچک کابوسی است که در تمام طول شب با شما خواهد بود. اما اگر فرد کم‌تحرک و آرامی باشید هم تنها موفق به حذف این کابوس شده‌اید و خستگی روز بعد و گرفتگی اعضای بدن ناشی از بی‌حرکتی و سکون شبانه نصیب‌تان می‌شود. زیرا بدن به‌طور طبیعی باید در طول خواب شبانه یک‌سری حرکات رفلکسی را پشت سر بگذارد. انجام این حرکات برای تنظیم فشارخون و اعمال حیاتی دیگر نظیر تنفس لازم است. بامحدود شدن در یک تخت خواب کوچک شما نه‌تنها از انجام این مرحله در طی خواب محروم می‌شوید بلکه ممکن است از لحاظ تنفس و ضربان قلب نیز با مشکلات جدی مواجه شوید.

ارتفاع تخت خواب و حواشی آن:

ارتفاع تخت خواب نیز عاملی مهم و اساسی در ایجاد فضای مناسب برای خوابی آرام است. در همه سنین خصوصاً  خردسالی و سالمندی ارتفاع زیاد تخت خواب می‌تواند باعث ایجاد حس ناامنی شده و از عوامل مختل کننده خواب به‌حساب آید. معمولا اگر پای فرد در حالت نشسته بر روی تخت خواب براحتی به زمین برسد آن تخت از نظر ارتفاع مناسب و استاندارد است. خوشبختانه امروزه تخت خواب‌هایی با امکان تنظیم ارتفاع تولید می‌شود که با تهیه آنها می‌توان در هر شرایط به ارتفاع مناسب دست یافت.

یک تخت خواب پر سروصدا قاتل خواب شماست!

زمان خواب و استراحت هر فرد جزو شخصی‌ترین ساعات شبانه‌روز برای او محسوب می‌شود. نیاز به داشتن آرامش در این ساعات نه تنها به منزله بخشی از حقوق فرد که حتی به‌عنوان یک نیاز بیولوژیک مطرح است. امروزه ثابت شده که خوابیدن در یک محیط شلوغ و پر سروصدا نه تنها به رفع خستگی کمکی نمی‌کند بلکه می‌تواند عوارض روحی و عصبی نیز ایجاد کند. هرچند برخورد افراد و میزان حساسیت آنها نسبت به این مسئله یکسان نیست. اما موضوع زمانی پیچیده‌تر می‌شود که پس از پیدا کردن محیطی آرام و بی‌صدا برای خواب با تخت خواب خودمان مشکل پیدا می‌کنیم. جیرجیر تخت خواب خواه از فنرهای نامناسب بکار رفته در آن باشد یا پایه‌های لرزان یا هر عامل دیگری از این دست، می‌تواند به آنی خواب را به‌کل از سر بپراند. یا بدتر از آن در طول شب خواب شما را به قطعات کوچک و بزرگ تقسیم کند! که البته نتیجه هر دو یکسان بوده و چیزی جز کمبود خواب، کسالت و البته بازده ضعیف کاری برای روز بعد نخواهد بود. پس برای داشتن خوابی آرام وجود یک تخت خواب سالم و بی‌صدا الزامیست.

چگونه بهداشت تخت خواب در استفاده مفید از آن موثر است؟

شاید به‌کار بردن واژه بهداشت در مورد تخت خواب قدری باعث تعجب شود. اکثر مردم موضوعات بهداشتی را بیشتر به تشک، روتختی، بالش و سایر ملزومات خواب نسبت می‌دهند. آنها می‌پرسند مگر تخت خواب چه اجزایی دارد که بتواند دچار مشکلات بهداشتی شود؟ در مورد تخت خواب‌های ساده و قدیمی که از یک سطح صاف و ۴ پایه ثابت تشکیل می‌شدند این موضوع تاحدی صدق می‌کرد. اما امروزه تخت ‌خواب‌های مدرن و مجهزی تولید می‌شود که دارای بخش‌های مختلف و گزینه‌های متنوعی هستند. از محل اتصال این قسمت‌ها به‌یکدیگر تا جنس مواد اولیه به کار رفته در ساخت آن‌ها همه می‌توانند با مشکلات بهداشتی روبرو باشند.

تنها وجود یک رویه حساسیت‌زا در سطح تخت خواب کافی است تا سرمنشا بسیاری از این‌گونه مشکلات باشد. هم‌چنین تخت خوابی بدون عایق‌بندی لازم ممکن است با ورود گردو غبار و ذرات میکروبی به بستری برای رشد و تکثیر میکروارگانیسم‌های مضر تبدیل شود. که عملا نمی‌تواند جای چندان مناسبی برای یک خواب راحت و سالم باشد. فضای زیرین تخت خواب نیز می‌تواند با تجمع گردوغبار و ذرات میکروبی محیط مناسبی برای رشد و تکثیر قارچ و باکتری‌ها باشد. وجود پایه‌های بلند در تخت خواب‌های جدید با ایجاد امکان دسترسی به این فضا و نظافت مرتب آن این مشکل را حل کرده است.

به این ترتیب لازم است تا در انتخاب تخت خواب ایده‌آل به لزوم وجود شرایط بهداشتی در آن توجه کافی صورت گیرد.

آیا زیبایی تخت خواب برای شما مهم است؟

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که زیبایی اتاق‌خواب و ملزومات موجود در آن برایتان اهمیت دارد. اگر این‌طور است وجود تخت خوابی که از نظر شما زیبا نیست می‌تواند به‌طور نامحسوس اما عمیقی بر کیفیت خواب شما موثر باشد. در مقابل وجود اشیاء دوست‌داشتنی که بنا بر سلیقه شما انتخاب شده‌اند با ایجاد آرامش و لذتی خاص به فرایند خواب سالم و آرام شما کمک خواهند کرد.

پس تخت خواب دلخواه خودتان را انتخاب کنید و از استراحت و خواب بر روی آن لذت ببرید.

کالای خواب مدرن و فواید آن:

تخت خواب‌های مدرن امروزی علاوه بر کاربرد مواد اولیه باکیفیت و شکیل با وجود بخش‌های اضافه و قابل ضمیمه‌ای مانند لمسه‌کاری، انواع پاف، سرویس میز آرایش و دراور و موارد دیگر می‌توانند به‌راحتی از یک تخت خواب به سرویس خوابی مجلل و زیبا تبدیل شوند.

خوشبختانه این روزها و با رواج تولیدات این نوع کالای خواب پیدا کردن تخت خوابی با استانداردهای بهداشتی دیگر کار چندان دشواری نیست. کافیست وارد دنیای رنگین فروش اینترنتی کالای خواب مدرن شوید تا انواع تخت خواب با مشخصات مختلف به شما عرضه شود. وجود آپشن‌های فراوان و در دسترس در این محصولات لذت انتخاب و خرید تخت خواب را برای شما دوچندان می‌کند. قیمت تخت خواب و شرایط پرداخت آن نیز تنوع بالا و قابل‌قبولی دارد. به طوری‌که همه افراد با هر میزان بودجه می‌توانند نسبت به انتخاب و خرید تخت خواب دلخواه خود اقدام کنند.

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

*
*