هرچیزی که درمورد مبل باید بدونید!!

هرچیزی که درمورد مبل باید بدونید!!

امروزه در هر فضایی اعم از خانگی یا اداری انواع و اقسام مبلمان به چشم می خورد. در انتخاب این که چه نوع مبلمانی متناسب با محیط است عوامل بسیاری می تواند تاثیر گذار باشد. با شناخت این عوامل و داشتن اطلاعات لازم در مورد هر کدام از آن ها میتوان خریدی مطمئن متناسب با نیاز انجام داد.

همه چیز درباره مبل

امروزه شاید کمتر خانه ای پیدا شود که در آن از مبلمان خبری نباشد و در اکثر فضاهای داخلی یا منازل از این نوع وسایل استفاده می شود. وقتی در مورد معرفی و نیاز به مبلمان صحبت می شود ذهن اکثر افراد به سمت نوع مبل کشیده می شود که یک تعبیر اشتباه است. در واقع اگر بخواهیم تعریف درستی از آن را ارائه دهیم باید بگوییم که، به کلیه وسایل از جمله میز، صندلی، مبل، کمد، کابینت، تخت خواب و … که برای آسایش انسان در هر محیطی استفاده می شود مبلمان می گویند. پس می توان نیاز به آن را در رسیدن به رفاه و راحتی در فضاهای داخلی بیان کرد. در انتخاب مبلمان باید فضای داخلی مورد نظر را مورد بررسی قرار دهیم و با توجه به اینکه در کدام مکان می خواهیم از آن بهره ببریم، انتخاب درست انجام دهیم. برای خرید مبلمان بهتر است به سبک فضایی که می خواهید از آن استفاده کنید توجه داشته باشید. مثلا مشخص کنید که آن فضا کلاسیک، مدرن یا مینیمالیست یا هر چیز دیگری است. در انتخاب مبلمان برای مکان مورد نظر خود می توانید با استفاده از رنگ در مبلمان و جنس آن بهترین انتخاب را داشته باشید. مثلا اگر می خواهید برای نشیمن خانه خود مبلی مناسب تهیه کنید بهتر است مبلی با جنس پارچه ضخیم و رنگ تیره استفاده کنید.

شناخت انواع مبلمان

شناخت انواع مبلمان

شناخت اجزای مبلمان

کلاف مبل 

برای شناخت مبلمان بهتر است که اطلاعاتی در مورد اجزای مبلمان داشته باشیم. مرحله ی اول ساخت کلاف است. در این مرحله در قسمت نجاری چوب توسط دستگاه های مخصوص به شکل های مورد نظر و طراحی شده بریده می شود. در مبل های سلطنتی باید کار های منبت کاری هم انجام شود. مرحله ی بعد انتخاب چوب مناسب است. در صنعت مبلمان از انواع چوب یا فراورده های چوبی استفاده می شود. معمولا کیفیت مبلمان را با توجه به نوع چوبی که در آن استفاده شده است می سنجند. از جمله چوب هایی که در این کار استفاده می شوند می توان به، چوب راش، چوب روس، چوب گردو، چوب توشکا، چوب ملچ، چوب بلوط، چوب آکاژو، چوب چنار و چوب آبنوس اشاره کرد. مرحله بعدی در این صنعت، رنگ در مبلمان است. بعد از این که چوب را در طرح و شکل مورد نظر برش دادند  باید آن را رنگ کنند. بعد از رنگ کاری با استفاده از پلی استر رنگ آن را تثبیت می کنند. در ادامه باید انتخاب نوع پارچه و دوخت آن انجام گیرد. بعد از برش پارچه ها رویه کوب بعد از قرار دادن فوم و اسفنج مناسب پارچه ها را روی کار قرار می دهد.

استفاده از چوب راش در صنعت مبلمان

استفاده از چوب راش در صنعت مبلمان

همانطور که گفتیم چوب در مبلمان و انواع پر مصرف آن نقش مهمی در انتخاب مبلمانی مناسب ایفا می کند و انواع جنس های مبلمان با جنس چوب به کار برده شده در آن عنوان می شود. بهتر است برای خریدی مطمئن انواع چوب ها را بشناسیم. برای مثال یکی از انواع چوب های پر مصرف چوب راش است که دارای مقاومت بالا و سختی زیاد است. به دلیل سختی بالای این چوب حشرات نمی توانند به آن آسیبی برسانند. این چوب در حالت طبیعی معمولا به رنگ کرم مایل به قرمز است. در صنعت چوب ایرانی معمولا از دو نوع چوب راش ایرانی و چوب راش وارداتی استفاده می کنند. مورد دیگر می توان چوب روسی را نام برد. در صنعت چوب ایران به هر نوع چوبی که از روسیه وارد شده باشد چوب روسی می گویند. این چوب ها به رنگ سفید هستند و معمولا از گونه نراد یا کاج می باشند و به راحتی سمباده می خورند و به شکل مورد نظر در می آیند. به همین دلیل که شکل پذیری راحتی دارند در صنعت چوب کاربرد فراوانی دارند. نوع دیگر چوب استفاده شده در انواع جنس های مبلمان چوب گردو است. این چوب ها دارای بافت ریز هستند که رنگ خاکستری نزدیک به قهوه ای سوخته دارند. این چوب از جمله چوب های مقاوم و محکم است که حشرات نمی توانند به آن آسیبی وارد کنند.

استفاده از چوب گردو

استفاده از چوب گردو در مبلمان

فوم سرد یا اسفنج

در معرفی و شناخت متریال استفاده داخل مبلمان بعد از چوب مبلمان می توان به معرفی فوم سرد و اسفنج  پرداخت. اسفنج نوعی ابر است که با ضخامت های مختلف در مبلمان استفاده می شود ولی فوم سرد از مواد شیمیایی مخصوصی که در کوره با حرارت غیر مستقیم قرار می گیرند، ساخته می شود. در ساخت انواع مبلمان استفاده از فوم نسبت به اسفنج ها برای کف مبلمان مناسب تر است و طول عمر بیشتری دارد. اگر قرار است به جای فوم از اسفنج ها استفاده کنید بهتر است از اسفنجی با وزن 30 کیلو استفاده کنید. دیگر متریال استفاده شده پارچه مبل است. در انتخاب پارچه مهم ترین موارد انتخاب جنس و رنگ پارچه است. در انتخاب پارچه بافت پارچه که می تواند شل یا سفت باشد مهم است. پارچه های سفت محکم تر هستند و شستشوی آن ها راحت تر است. هم چنین پارچه هایی با ساختار محکم دیرتر ظاهر خود را تغییر می دهند و طول عمر بیشتری دارند. از جمله جنس پارچه ها می توان به پارچه مبلی کتان، پارچه مبلی مخمل، پارچه مبلی میکروفایبر، پارچه نخی، پارچه مبلی طرح چرم و پارچه مبلی جیر اشاره کرد.

فوم سرد

استفاده از فوم سرد در مبلمان

لمسه

لمسه کاری در شناخت متریال مبلمان نقش مهمی دارد. فرم دادن به پارچه ها به شکل های مختلف، قرار دادن دکمه یا میخ بر روی آن و ایجاد فرورفتگی و برجستگی در آن را لمسه کاری می گویند. در متریال این نوع وسایل می توان پایه و جنس مبلمان را یکی از مهم ترین بخش ها دانست. پایه ها به دلیل اینکه تمام وزن مبلمان را تحمل می کنند بسیار اهمیت دارند. علاوه بر این در ایجاد زیبایی می توانند بسیار تاثیر گذار باشند. معمولا پایه های مبلمان از جنس چوب، فلز یا پلاستیک ساخته می شوند. در طراحی فضا رنگ مبلمان بسیار مهم است. در این مرحله تناسب رنگ مبلمان با سایر وسایل، فصل، پارچه مبل، متراژ محیط مورد استفاده و … از اهمیت برخوردار است. در انتخاب رنگ مناسب بهتر است از تضاد رنگ ها، رنگ های مکمل و ست کردن با رنگ های دیگر استفاده کنید.

لمسه دوزی

لمسه کاری در مبلمان

انتخاب سبک مناسب مبلمان متناسب با فضا

شاید یکی از مهم ترین موضوعاتی که در طراحی سبک های داخلی وجود دارد انتخاب سبک های مبلمان است. در شناخت مبلمان باید با انواع سبک های مبلمان آشنایی داشته باشید. انواع سبک های مبلمان با یکدیگر بسیار متفاوت است و هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. از جمله این سبک ها می توان به سبک های زیر اشاره کرد که البته فقط تعدادی از آن ها را بیان می کنیم:

سبک دکوراسیون مدرن: در این سبک باید حس سادگی در همه ی ابعاد محیط از جمله مبلمان مشاهده شود. محیطی با ویژگی های صاف، براق، صیقلی و شفاف را مدرن می گویند. در این سبک از اشکال هندسی واضح استفاده می شود و به راحتی می توان از مجسمه هایی با سبک انتزاعی یا نقاشی ابستره استفاده کرد.

سبک دکوراسیون امروزی: در این نوع طراحی خطوط خمیده جایی ندارند و همه چیز راحت و خودمانی است. این سبک احساس صمیمیت را به راحتی نشان می دهد.

سبک دکوراسیون مینیمال: این سبک از سبک های پرطرفدار محسوب می شود. این سبک در واقع ساده شده ی سبک مدرن است. هیچ کدام از وسایل استفاده شده در این سبک از جمله مبلمان دارای زرق و برق نیستند و استفاده از تضاد رنگ ها بسیار اهمیت دارد و از این تضاد برای اینکه فضا بیش از حد معمول خنثی نباشد استفاده می کنند.

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی: این سبک زندگی ساده و بی آلایش مردم بخش شمال اروپا را نشان می دهد. مبلمان به کار برده شده در این سبک ساده هستند. این سبک تقریبا به سبک مینیمال شبیه است.

سبک دکوراسیون صنعتی: این سبک الهام گرفته از سبک انقلاب صنعتی اروپا است که در قرن 18 رواج داشت. در این سبک از عناصری که حس ناتمام بودن در آن ها وجود دارد استفاده می شود. مثلا می توان ترکیب آجر و چوب را در کنار هم دید. در این سبک استفاده از مبلمان چرم جزء جدایی ناپذیر محسوب می شود.

چیدمان مبلمان در سبک مینیمال

برای انتخاب مبلمان با توجه به سبک داخلی باید به انتخاب مبل در فضاهای کوچک و بزرگ توجه کرد. مثلا برای خانه های کوچک بهتر است از انواع مبل های ال استفاده کرد. انتخاب یک نیم ست یا یک کاناپه با چند صندلی می تواند گزینه ی مناسبی برای جادار نشان دادن محیط باشد. برای این نوع محیط ها که فضای کمی در اختیار است می توان با انتخاب مبل هایی که بدون دسته باشند فضای کمتری را اشغال کرد. بهتر است از مبل هایی که در کنج قرار می گیرند و انحنای کمتری دارند استفاده کرد. در سبک های مختلف در فضاهای کوچک بهتر است از میزهای غذاخوری نیمکت دار یا میز نهار خوری کم جا استفاده کرد. در این محیط ها انتخاب رنگ مبلمان بسیار مهم است و باید از رنگ های روشن استفاده کرد تا فضا را بزرگتر نشان دهد. در خانه های کوچک استفاده از مبلمان تختخوابشو و کمجا می تواند بسیار مفید باشد. مبلمان تختخوابشو برای منازلی که اتاق مهمان ندارند می تواند کارامد باشد. مبلمان تختخوابشو در واقع مبلی است که هم مبل است و هم تخت خواب که می توان متناسب با نیاز از هر کدام استفاده کرد. در خرید این نوع مبل ها به پایه های آن توجه کنید. آن دسته از مبل هایی که پایه آن ها را با میخ متصل کرده اند بعد از گذشت مدتی کوتاه شل شده و باعث لق شدن تخت خواب می شوند. در هنگام خرید توجه کنید که تمام سطح مبل از تشک یک دست پوشیده شده باشد تا هنگام استفاده از آن به عنوان تخت خواب راحت باشد.

آشنایی با مبلمان سبک مدرن

نکاتی مهم و کاربردی در مورد مبلمان

یکی از مسائلی که در خرید مبلمان به آن توجه بسیاری می شود، طول عمر مبلمان است. دلیل این که چرا این موضوع اهمیت زیادی دارد را می توان در این مورد دانست که، معمولا این وسایل به سرعت در منازل یا محیط های کار تعویض نمی شوند و از این رو کیفیت چوب، پارچه مبل و … مهم است. عوامل بسیاری وجود دارد که به کمک آن ها می توان طول عمر این وسایل را افزایش داد. در ادامه به بیان برخی از این موارد می پردازیم:

1_ اگر فضایی که در آن از مبلمان استفاده می کنید نور گیر است سعی کنید آن ها را جوری قرار دهید که در معرض نور مستقیم نباشند و اگر امکان این کار وجود ندارد می توانید از یک پارچه ضخیم یا کاور بر روی آن استفاده کنید.

2_ اگر گرد و خاک زیادی به محیطی که از مبلمان استفاده می کنید وارد می شود، هر هفته گرد و خاک را به وسیله جاروبرقی تمیز کنید. چون این گرد و خاک باعث کدر شدن رنگ آن می شود.

3_ اگر از مبلی استفاده می کنید که از جنس چرم است هر دو هفته یک بار با یک دستمال مرطوب آن را تمیز کنید.

4_ مبلمان خود را در نزدیکی بخاری یا شومینه قرار ندهید، چون حرارت باعث خرابی و پایین آمدن کیفیت آن می شود.

5_ اگر از بخارشو برای تمیز کردن مبلمان خود استفاده می کنید توجه داشته باشید که بخار وارد شده به آن بعد از مدتی باعث پوسیدگی می شود. پس باید به مقدار بخاری که برای تمیز کردن استفاده می کنید توجه داشته باشید.

6_ در نهایت با استفاده درست و اصولی در مبلمان و روش های نگهداری آن مانند استفاده از کاور، تمیز کردن مرتب ، نخوابیدن بر روی مبل، عدم استفاده از مبل به عنوان چهار پایه، مراقبت از رنگ مبلمان، خودداری از گذاشتن وسایل سنگین به مدت طولانی بر روی مبلمان و … می توان عمر مفید این نوع وسایل را افزایش دارد.

استفاده از مبل ال در فضاهای کوچک

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

*
*